Kłodzko to jedna z pereł ziemi dolnośląskiej. Z Polanicy Zdrój można dostać się do niego korzystając z samochodu (ok. 13km), PKS lub PKP. Szczególnie warta polecenia jest podróż pociągiem, gdyż linia kolejowa Kłodzko-Kudowa Zdrój jest jedną z najbardziej malowniczych linii w Polsce. Jeszcze do niedawna miasto było mocno zaniedbane, ale dzięki remontom i rewitalizacji staje się coraz piękniejsze. Warto zatem poświęcić przynajmniej jeden dzień na zwiedzanie – jeszcze lepiej kiedy mamy do dyspozycji dwa dni – ilość atrakcji jest naprawdę całkiem spora.
Zwiedzanie z pewnością powinno się rozpocząć od spaceru na rynek oraz zobaczenia pochyłego placu Chrobrego, ratusza oraz barokowej studni z lwem z dwoma ogonami, tuż przy wejściu do ratusza. W około można podziwiać zabytkowe kamieniczki miejskie. Na pewno powinno się zobaczyć też:
Porównywany ze wspaniałym mostem Karola w Pradze połączył w średniowieczu wyspę Piasek ze Starym Miastem. Przetrwał nienaruszony liczne powodzie jak głosi legenda dzięki specjalnej zaprawie z dodatkiem jajek. Kamienną balustradę wieńczy sześć grup z figurami świętych.
Najcenniejsze dzieło nowożytnej architektury obronnej w Polsce, zachęca do odwiedzenia swoją tajemniczością i ogromem. Zobaczyć tu można ogromne bastiony i komnaty oraz wraz z przewodnikiem przejść fragmentem ciągnących się kilometrami podziemnych chodników minerskich. Z tarasu widokowego rozciąga się wspaniały widok na Kłodzko i całą Ziemię Kłodzką.
Udostępniona trasa ukazuje zachowane relikty po kilkukondygnacyjnych wyrobiskach- piwnicach korytarzowo-komorowych przekopanych w średniowieczu pod miastem dla celów obronnych i na magazyny.
Najważniejsze muzeum w regionie skupione wokół tematyki miasta, regionu, jego historii, przyrody i sztuki. Do najpiękniejszych wnętrz należą: biblioteka, dwukondygnacyjna sala koncertowa z kopułą Salon Złoty i Sala konferencyjna. Największe kolekcje w zbiorach Muzeum stanowią to zbiór cyny, numizmatów, zegary śląskie z doby uprzemysłowienia na Dolnym Śląsku oraz szkło unikatowe, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku artystów działających na Ziemi Kłodzkiej po 1945 r.